Uus Symfony lääts - nii autojuhile kui meresõitjale

Autor: ReFocus | Kategooria: Läätsevahetus

Silm oleks nagu kahe objektiiviga fotoaparaat. Sarvkest on eesmine ja liikumatu ning lääts sügavamal silmas paiknev ja fokuseerimist võimaldav. Sarvkesta laseroperatsioone tehakse peamiselt noortele ja nendest on meedias ka palju juttu olnud. Aga ka üle 50 aastaseid saame aidata prillidest vabaks silmaoperatsiooniga.

Paljud on kuulnud ka katarakti ehk rahvakeeli hallkae operatsioonidest ja seda põhjusega, sest Eestiski tehakse neid silmaoperatsioone aastas umbes 15 tuhat. Samas on prillidest vabastavad operatsioonid, kus oma silmalääts asendatakse kunstläätsega paljudele uudiseks.
Katarakti operatsioonil eemaldab silmaarst hägustunud silmaläätse ja asetab silma pehmest plastikust kunstläätse. Kunstläätsede ajalugu ulatub tegelikult rohkem kui poole sajandi taha, esimene kunstlääts paigaldati hallkae ehk katarakti operatsioonil silma sisse juba 1949 aastal. Algselt oli eesmärgiks vaid tuhmunud läätse asendamine läbipaistvaga, aga läätsede valmistamise ja õige optilise tugevuse määramise tehnika arenedes tekkis võimalus korrigeerida ka optikahäired ja nii hakati prillidest vabastamise eesmärgil eemaldama ka läbipaistvaid läätsi. Kui “tavapärasel” katarakti operatsioonil paigaldatakse silma monofokaalne lääts, millega näeb hästi ainult ühele kindlale kaugusele, siis multifokaalse läätsega on võimalik korrigeerida enamikku optikahäiretest ja näha hästi nii kaugele kui lähedale.

Siiski on multifokaalsete läätsede kasutamise osakaal siiani olnud suhteliselt tagasihoidlik. Eestis on kindlasti üheks oluliseks põhjuseks “premium” kunstläätsede hind, aga ka USA-s moodustasid mitme fookusega läätsed seni vaid 7% kõikidest silma paigaldatud läätsedest. Üheks multifokaalide vähese populaarsuse põhjuseks oli valguse erinevate fookuste vahel jagamisel tekkiv kontrastitundlikkuse langus, mis seisnes nägemisteravuse languses kehvas valguses nagu näiteks uduse ilmaga või videvikus.

2015 aasta suvel turule tulnud Symfony lääts firmalt AMO võib aga oluliselt pilti kunstläätsede kasutamises muuta. Nimelt on uuringute põhjal väidetud, et selle läätsega saavutatav kontrastitundlikkus on sama nagu monofokaalsel läätsel. Symfony lääts on optiliselt suurendatud sügavustajuga lääts, mis sarnaselt tänapäeva profikaamerate teleobjektiividele kasutab difraktiivset optikat. See tähendab, et erinevatele kaugustele nägemise võimaldamiseks ei jagata valgusenergiat eri fookuste vahel vaid fookus “venitatakse pikaks”

Erinevatele kaugustele väga hästi nägemiseks peaks Symfony “pikaks venitatud fookus” ulatuma 3 dioptrini, paraku piirdub see praeguse tehnoloogiaga umbes 2 dioptriga, mis annab lisaks kaugnägemisele suurepärase nägemise keskdistantsile ja võimaldab lugeda ajalehte, aga väga väikest teksti lugeda siiski ei võimalda. Lähedale prillita väga hästi nägemiseks valitakse seetõttu teise silma lääts, millega näeb väga hästi keskdistantsile ja lähedale.

ReFocus Silmakeskuses oleme tänaseks paigaldanud uusi Symfony läätsi juba üle kahesajale patsiendile. Meie kogemused on positiivsed, kindlasti soovitame Symfony läätsi prillidest vabaneda soovivale, aga pimedas palju autot juhtivale või meresõitu harrastavale patsiendile. Peent näputööd tähtsaks pidavale on aga meie kogemuse põhjal endiselt parimaks valikuks trifokaalid nagu Zeissi AT LISA tri. 

Rahulolevad on olnud ka need katarakti või läätsevahetuse patsiendid, kellel oleme erinevaid multifokaalse kunstläätse tüüpe kombineerinud. Tavaliselt nii, et juhtivasse silma paigaldanud kaugele ja kesk-distantsile väga head nägemist võimaldava Symfony ja mitte-domineerivasse silma väga head lähedale nägemist võimaldava trifokaali. 

Symfony kunstläätse omadusi selgitava inglise keelse video leiab siit

Menu