Hambaarst silmaoperatsioonist

Autor: ReFocus | Kategooria: Patsiendid räägivad

Juba 14 aastat mõlgutasin ma mõtteid sellest, kuidas ometi koguda julgust vabaneda prillidest, minnes silmade laseroperatsioonile. Mitmeid kordi jõudsin isegi nii kaugele, et suutsin ära käia põhjalikel silmauuringutel ning mulle anti lõikuseks roheline tuli. Kuigi oma silmi tundes ja teades, ütles miski mulle, et üks lisakonsultatsioon veel ei saa ometi mulle paha teha.

Arstina usun teaduspõhisust ning teen alati põhjalikku eeltööd. Nii ka 8 aastat tagasi otsustasin seada sammud oma kunagise õppejõu, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Silmakliiniku toonase juhataja dotsent Pait Teesalu vastuvõtule Refocusesse. Ja seda käiku ma pole pidanud tänaseni kahetsema. Nimelt oli dr Teesalu ainus arst, kes ütles mulle: "Kristo, oodake! Hetkel ma Teile silmalõikust ei soovita, las meditsiin areneb, praeguste meetoditega oleks lõikus Teie silmadele liiga riskantne. Tulge mõne aasta pärast tagasi." Kuna arsti töös on silmad sama olulised, kui käed, võtsin ma dr Teesalu soovitust kuulda.

Möödus 8 aastat ning ma olin uuesti suutnud küpsetada valmis enda jaoks mõtte loobuda prillidest. Tõsi, 8 aastaga oli Eestis valikusse tulnud mitmeid uusi ravimeetodeid, mida mujal maailmas oli juba aastaid praktiseeritud. Tehes jällegi põhjalikku eeltööd hämmastas mind kliinikute tarbijaid eksitav turundus. Nt üks väga tuntud silmakliinik reklaamis end justkui uusima tehnoloogia rakendajat silmade laserravis, kuid arstina, uurides tausta, selgus aga hoopis üllatav tõsiasi, et tegelikult on tegemist ühe vanima ning silma sarvkesta enim kahjustava meetodiga, millel opijärgsete tüsistuste risk kõrgeim. Kaaludes ja vaagides mitmete kliinikute vahel, jäid sõelale mul kaks Eesti silmakliinikut, kelle spetsialistide kätte olin nõus oma silmad ja sellega piltlikult öeldes ka tuleviku usaldama. Lõpliku otsuse langetasin ReFocuse kasuks ja seda otsust ei ole ma pidanud tänaseni kahetsema. Oli jõudnud kätte aeg, kus arst, kes 8 aastat tagasi keeldus mu silmi lõikamast (muide, mu silmad olid olnud stabiilsed selleks hetkeks juba 5 aastat), ütles, et nüüd Kristo, on see hetk, kus me teeme selle ära. Ja ma usaldasin teda ning rõhutan veelkord, et siiani ei kahetse oma otsust, mis sai 2016. aasta varakevadel ette vôetud.

Kliiniku meeskond koosneb Eesti vaieldamatutest tippudest, meditsiiniharidusega inimesena oskasin ma jälgida kogu personali tööd, diagnostikat ning masinaparki, mida selles kliinikus kasutatakse. Jutud internetifoorumites kohutavatest silmaklambritest, lõikuse aegsest ebamugavusest/valulikkusest, valguskartlikest punetavatest ning kuivadest silmadest ning lõikuse järgsest valust olid täielik liialdus. Kui ma peaksin hindama valu skaalal 1-100, ütleksin, et ainus oli ebamugavus tunne ning sedagi 0,5-100st. Ei opi ajal ega pärast operatsiooni ei tundnud ma sekundikski isegi nõrka valu. Arstina ma tean ja saan aru, et alati ei sõltu patsiendi paranemine ning tervistumine muidugi ainuüksi arstist, küll aga tean ma ka seda, et ravi tulemil oleks parim võimalik prognoos, on vaja rakendada parima kaasaegseima meditsiinitehnika võimalused tipptasemel teadmiste ning oskustega raviarstiga. Mina tegin selle valiku ja ei pidanud pettuma. Julgen siiralt oma nime allakirjutada soovitusele usaldada dr Teesalu ning tema meeskonda, sest see oli üks kaalutletumaid ning vaieldamatult õigemaid otsuseid minu elus. Arstina on ka minu moto - "Sa saad ravida seda, mida Sa näed!" Ja tänu ReFocuse Silmakliinikule eesotsas dr Pait Teesaluga näen mina väga hästi

Tänulik patsient,

Dr Kristo Ivanov

Nordic Hambakliiniku peaarst, 

Restauratiivse hambaravi eriarst, 

SA TÜK Stomatoloogia kliiniku suukirurgia osakonna arst-õppejõudMenu