PRESBYOND laserprotseduur vanuses 40+

Noorena on inimene võimeline erinevatele kaugustele teravalt nägema tänu silma läätse kuju muutumisele. Aastatega silma võime läätse kuju ümaramaks muuta järjest langeb, mistõttu tekib noorena nii kaugele kui lähedale hästi näinud inimestel keskeas lähedale hästi nägemiseks vajadus pluss-prillide ehk nn. lugemisprillide järele. Seda seisundit nimetatakse presbüoopiaks.

2009 aasta sügisel valmis Carl Zeiss Meditec'il üle 5 aastase arendustöö tulemusena presbüoopia korrigeerimise tarkvara PRESBYOND Laser Blended Vision mis võimaldab lugemisprillist vabastada nii lühi- kui kaugnägevusega, aga ka seni prille mitte vajanud inimesi. See uuenduslik ja patenteeritud lihvimisviis muudab sarvkesta kuju nii, et oluliselt suureneb silma sügavustaju ehk silm näeb hästi ilma läätse kuju muutmata tavalisest suurema distantsi ulatuses. Esimese ja seni ainsa silmakliinikuna Eestis pakub seda uudset silmade laserprotseduuri ReFocus silmakeskus.

Pilgu toomisel kaugusest lugemisdistantsile ehk 33 cm kaugusele peab silm hästi nägemiseks suurendama oma optika tugevust + 3 dioptri võrra. Meetodi väljatöötamisel oligi algseks eesmärgiks suurendada sarvkesta sügavustaju kuni 3 dioptrit ehk nii, et silm saaks ilma läätse kuju muutmata hästi näha nii kaugele kui lähedale. Paraku selgus uuringute käigus, et ilma nägemise kvaliteeti, kontrastitundlikkust või hämaras nägemist mõjutamata on sarvkesta kuju muutmisega võimalik suurendada sügavustaju turvaliselt ainult kuni 1,5 dioptrini. Sellise suurusega sügavustaju aga ei võimalda läätse sellise jäikuse korral, mis on omane üle 50 aastastele, ühe silmaga ilma prillideta enam hästi näha nii kaugele kui lähedale.

Lisaks võeti appi äraproovitud monovisiooni põhimõte. Nii nagu käte puhul, on ka silmadest kas parem või siis vasak silm domineerivam. Monovisiooni korral tekitatakse olukord, kus inimene näeb domineeriva silmaga teravalt kaugele ning teise silmaga kas lähedale või vahepealsele kaugusele.

Põhiline erinevus võrreldes tavalise monovisiooniga on see, et suurendatud sügavustajuga silmade puhul on kaugele ja lähedale hästi nägevate silmade optiliste kujutiste erinevus oluliselt väiksem. Seetõttu on nn. mikro-monovisioon oluliselt paremini talutav kui tavaline monovisoon ja kahe silma optika erinevus saab olla suurem. Tavalise monovisiooni korral on ühe silma sügavustaju sõltuvalt sarvkesta eripärast kuni 0.75 dioptrit, seega tekib 3 dioptrilise vahemiku katmisel keskdistantsile katmata ala ja mõlema silma kujutised ei liitu ajus hõlpsasti üheks kujutiseks. Pigem toimub lähedale või kaugele vaatamisel vastavalt kas kaugele või lähedale teravustatud silma kujutise maha surumine.

Tavalise monovisiooni korral on kujutiste liitmine ajus raske

Suurendades aga sügavustaju 1,5 dioptrini on üks silm võimeline nägema hästi kaugele ja keskdistantsile, teine silm aga lähedale ja keskdistantsile. Kuna mõlema silma nägemisteravus keskdistantsile on mikro-monovisiooni korral samasugune, siis toimub ajus kahe silma kujutiste kokkuliitmine kergemini.

Mikro-monovisiooni korral on kujutiste liitmine ajus oluliselt kergem

Lihvimata ja optiliselt muutmata sarvkesta puhul kaasneb lühinägevuse suurenemisega nägemisteravuse uurimise tabelis iga 0.25 dioptri kohta ühe rea kaotus. Tänu sügavustaju suurenemisele näeb PRESBYOND Laser Blended Vision mooduli tarkvara abil lihvitud -1.5 dioptrilise refraktsiooniga silm kaugele nii nagu oleks tegu -0.75 dioptrilise lühinägevusega, lähedale aga nii nagu oleks tegu -2.25 dioptrilise lühinägevusega. Kuna lähedale hästi nägeva silma nägemisteravus on ka kaugele suhteliselt hea (30-80% võimalikust), siis näitab silmaarstide kogemus, et mikro-monovisiooni talub 95% inimestest, samas kui tavalist monovisiooni ainult 60% inimestest.

Koos femtolaseri turvalisusega on nüüd lugemisprillist vabaneda soovijatele PRESBYOND protseduuri näol esmakordselt olemas lahendus, mis erinevalt multifokaalsetest läätsedest ei halvenda nägemise kvaliteeti, kontrastitundlikkust ega hämaras nägemist.

Vaata Laser Blended Vision videot YouTube'st

Vaata videot prillidest vabanemise võimalustest vanuses 40+

Vaata Krista Lensini prillidest vabanemise lugu siit

Dr. Pait Teesalu prillidest vabanemise lugu saab lugeda siit

Menu