FemtoLASIK


LASIK
operatsiooni kõige olulisemaks etapiks on sarvkesta lapikese lõikamine, enamus võimalikest tüsistustest on seotud just selle osaga operatsioonist. Sarvkesta lappi on võimalik lõigata kas laserimpulsside abil femtolaseriga või mehaanilise mikrokeratoomiga, kus lõikamiseks kasutatakse metallist lõiketera. Esimesel juhul on protseduuri nimeks femtoLASIK, teise puhul lihtsalt LASIK. Nimed nagu SuperLASIK või iLASIK on turundusnimed ja lapikest lõigatakse seal ikka mehaanilise instrumendiga.

Kuigi tänapäeva mehaanilised mikrokeratoomid on suhteliselt turvalised ja täpsed, suureneb femtolaserite eelistajate hulk silmakirurgide seas kiiresti. Teaduslikud uuringud kinnitavad, et femtolaseriga teostatud LASIK operatsiooni korral saavutatakse parem nägemisteravus ja tüsistuste võimalus on väiksem kui mikrokeratoomiga protseduuril. Kõnekas on ka fakt, et USA lennuvägi ja NASA aksepteerivad oma töötajatele LASIK operatsiooni vaid femtolaseriga.

Vaata videot femtolaseri ja mehaanilise mikrokeratoomi võrdlusest.

Uue põlvkonna Carl Zeissi femtolaser VisuMax on uskumatult täpne ja turvaline. Tänu tehnoloogia uudsusele ja keerukusele on VisuMax femtolaser kordades kallim kui mistahes mikrokeratoom. Aga loomulikult pole hind see, mis VisuMaxi mikrokeratoomidest ja teistest femtolaseritest paremaks teeb, vaid alljärgnevad omadused:

PATSIENDI NÄGEMINE SÄILIB KOGU PROTSEDUURI JOOKSUL

Mehaanilise mikrokeratoomiga lõikamisel pigistab vaakumrõngas silma nii, et silmarõhk tõuseb üle 150 mmHg (mõnedel mehaanilistel mikrokeratoomidel ja femtolaseritel koguni 300 mmHg), mistõttu lakkab verevool silma veresoontes ja nägemine lõike tegemise ajal kaob. VisuMaxi vaakumläätse sarvkestaga samasugune kumerus lubab seadme kinnitumist silma külge 20-30 sekundiks turvaliselt umbes 80 mmHg rõhuga. Sellise rõhutõusu tekitame ka näiteks sõrmega silmale vajutades. Tänu minimaalsele rõhutõusule ei katke VisuMax femtolaseriga lapi lõikamisel hetkekski verevool silmas ja patsiendi nägemine säilib kogu protseduuri jooksul. Paljud patsiendid võrdlevad VisuMax femtoLASIK protseduuril tajutavat kontaktläätse silma asetamisega.

TURVALINE ÕHUKE LAPIKE

Mehaaniliste mikrokeratoomide ja ka kõrget vaakumit kasutavate femtolaserite nagu IntraLase ja FEMTO LDV suhteline ebatäpsus tuleneb eri inimeste kudede erinevast elastsusest. Vaakumrõnga sisse rõhuga surutav koe hulk varieerub vastavalt kudede elastsusele. VisuMax femtolaseri kontaktpind silmaga ei ole rõngas vaid kontaktläätsele sarnaselt kumer pind ja seetõttu lõigatava lapi paksus kudede elastsusest ei sõltu. Miks on aga igal lõikusel sama paksusega lapi saamine nii oluline? Stabiilselt täpne lapi paksus võimaldab turvaliselt lõigata ka tõeliselt õhukest lappi. Mida õhem on LASIK protseduuril lõigatav lapp, seda rohkem kudet on allesjäävalt sarvkesta osalt võimalik lihvida ja seda tugevam sarvkest peale lõikust jääb. Mida õhem lapp, seda rohkem dioptreid on võimalik LASIK meetodil ka korrigeerida. Võrreldes mikrokeratoomiga on femtolaseriga lõigatud õhema lapi korral ka väiksem kuivsilmsuse tekke või selle süvenemise võimalus, kuna rohkem sarvkesta närvikiude jääb terveks kui paksema lapikese korral. Kuivema silma korral soovitame tavaliselt siiski alati SMILE protseduuri.

Ehkki kaasaegsed mikrokeratoomid on võimelised lõikama lappi väikese standard-kõikumisega on see siiski kordades suurem kui VisuMax femtolaseril. VisuMaxi standard-kõikumiseks on ainult 4 µm. Näiteks Carriazo-Pendulari mikrokeratoomi lapipaksuse standard-kõikumiseks on aga 12 µm, ehk umbes 10% 100 µm lapi paksusest. Standard-kõikumine näitab paraku aga ainult keskmist kõikumist, üksikute kõikumiste maksimaalne ulatus võib olla oluliselt suurem. Uuringud on näidanud, et sarvkesta epiteelikihi paksus on keskmiselt 54 mikronit. Lõigates mehaanilise mikrokeratoomiga lappi, mille sügavuseks planeeritakse 90 mikronit, on siiski võimalik, et lõige tuleb plaanitust õhem ja satub osaliselt epiteelikihti, mis põhjustab augu tekkimise lapikesse, armi tekke ja nägemisteravuse olulise halvenemise.

PROTSEDUUR LIHTNE KA VÄIKESE SILMAGA PATSIENTIDEL

Mehaanilise mikrokeratoomi vaakumrõnga silmale asetamiseks tuleb silmalaugusid spetsiaalse lauhoidjaga hästi laiali venitada. Väikese laupilu või silmakoopas sügaval asetsevate silmade korral võib see olla valulik või isegi võimatu. Femtolaser VisuMaxi kontaktpind ulatub takistuseta iga silmani.

VisuMax FEMTOLASIK RISKITA KA SUURE ASTIGMATISMIGA SILMALE

Astigmatismi ehk silinderprillide korral on sarvkesta kuju ühes meridiaanis kumeram kui teises (nn. ameerika jalgpall). Lõikamisel mikrokeratoomiga tekib lapp, mis on kumeramas meridiaanis paksem, lamedamas meridiaanis õhem. Seetõttu võib õhukese lapi lõikamisel mikrokeratoomiga saada augu lapikese õhukeses osas. Femtolaser Visumaxi kumer, kontaktläätse meenutav kontaktpind tagab lapikese ühesuguse paksuse erinevates meridiaanides.

TUGEVAMA HAAVA JA LAPI KINNITUMISE TAGAB LÕIKE SERVA SISSEPÖÖRATUD NURK

Mehaanilise mikrokeratoomiga lõigatud lapi serv on alati teravnurkne. Mõne femtolaseriga nagu näiteks IntraLase ja VisuMax (aga näiteks mitte FEMTO LDV ) saab aga lapi serva lõigata erineva nurga alla. Loomuuringutes on näidatud, et sissepööratud lõikeservaga LASIK haava lahtirebimiseks on vaja rakendada keskmiselt 687 grammist jõudu, seevastu mehaanilise mikrokeratoomiga lõigatud haavaserva lahtirebimiseks ainult 210 g grammist jõudu. Seega on lapi kinnitumine all asetsevale koele sissepööratud nurgaga femtolaser lapi korral 2,5 korda tugevam kui mikrokeratoomiga lõigatud lapil. Piltlikult öeldes on femtoLASIK-lapi puhul tegu sillaga, mille ehitamiseks kasutatud laudadel on servas soonis, aga mikrokeratoom-lapi laudadel tavaline kant. Lisaks eeltoodule on sissepööratud lõikeserva puhul epiteeli võimalik tungimine lapi alla oluliselt väiksema tõenäosusega.

TÄPNE TSENTREERITUS LUBAB EDUKALT KORRIGEERIDA KA PLUSS-PRILLI

Sõltumata kirurgi kogemusest on mehaanilise mikrokeratoomiga saavutatav lapikese tsentreerituse täpsus valgusaastate kaugusel VisuMaxiga saavutatavast. Eriti oluline on lapi keskkoha täpne paiknemine nägemisteljel pluss-prillide korrigeerimisel. Tõenäoliselt seetõttu on mõned mehaanilist mikrokeratoomi kasutavad praksised ka loobunud pluss prille korrigeerimast.

FEMTOLASIK ON TURVALISEM KUI LASIK

Mehaaniline mikrokeratoom liigub nagu libisev suusk mööda sarvkesta. Vaakumi kadumisel, mis on kõige tõsisem operatsiooni aegne probleem, peatub see paratamatult teatud intertsiga, millest piisab, et lõikav tera jõuaks läbida põiki sarvkesta kihid ja põhjustada sarvkesta armi tekkimist ning nägemise olulist langust. Femtolaseriga lõhutakse sarvkesta kihtide vahelisi sidemeid üksikute impulssidega, mis langevad sarvkestale 90 kraadise nurga all, vaakumi kadumisel tekib vaid laserkiire suurune imepisike auguke, millest armi, epiteeli allakasvu ega nägemise kahjustust tekkida ei saa.

Carl Zeissi VisuMax on uue põlvkonna femtolaser, selle täna ületamatu täpsus ja turvalisus lubab meil aidata ka patsiente, kellele varem laseroperatsioon LASIK meetodil oli suure riskiga või võimatu.

Femtolaseriga tekitatakse turvaliselt õhuke sarvkesta lapp, eksimeerlaseriga lihvitakse lapi alla jäävat kudet, et vabastada patsient kas pluss-, miinus- või silinderprillidest.

Vaata VisuMax femtoLASIK protseduuri YouTube'st

Laseroperatsioonide kolme põlvkonna erinevusi selgitavat videot saate vaadata siit ja võrdlustabelit siit.

Menu