Keratokoonus

Keratokoonus on progresseeruv silma sarvkesta haigus, mille puhul esineb sarvkesta põhikihi ehk strooma õhenemine. Haiguse käigus muutub silma sarvkesta struktuur nõrgemaks ning see muutub järjest kumeramaks. Haigus avaldub tavaliselt kahekümnendates eluaastates ning on esialgu rohkem väljendunud ühes silmas.

Keratokoonuse peamiseks sümptomiks on nägemislangus silma sarvkesta ebakorrapärase kuju tõttu. Kuna sümptomid ei ole spetsiifilised, siis tavaliselt leitakse ja kinnitatakse keratokoonuse diagnoos silma sarvkesta kuju täpsustavatel uuringutel (sarvkesta topograafia).

Keratokoonuse esinemisel või kahtluse korral on silma sarvkesta laserprotseduurid vastunäidustatud. Keratokoonus võib harvadel juhtudel olla ka "peidetud" ja ilmneda peale sarvkesta  õhemaks muutvat laserprotseduuri. 

Raviks ja sümptomite leevendamiseks kasutatakse kõvasid kontaktläätsi, sarvkesta sildamist (cross-linking) ning sarvkesta siirdamist. Väljaarendamisel on ka tehislikud sarvkesta proteesid, mis võivad tulevikus keratokoonuse ravi hõlpsamaks muuta.

Menu