Läätsevahetuse operatsiooni võimalikud tüsistused

Multifokaalne kunstlääts võimaldab saavutada prillideta hea kaugnägemise koos võimega näha ka lähedale. Kunstlääts ei muuda inimese silmas oma kuju nagu inimese oma lääts, võime erinevatele kaugustele näha tuleneb multifokaalse kunstläätse pinna spetsiaalsest ehitusest. Seetõttu on ka läätsevahetuse optiline tulemus püsiv. Parima tulemuse saavutamiseks peaks mitme fookusega läätse paigaldama mõlemasse silma. Maksimaalse ilma prillideta nägemisulatuse saavutamiseks võib mõnikord kuluda kuid. Uuringud on näidanud, et üle 90 % multifokaalse läätse saanud patsientidest ei vaja pärast operatsiooni prille, lääts tagab hea nägemise nii kaugele kui lähedale. Võimalik on ka erinevat tüüpi kunstläätsedega tekitada olukord, kus ühe silmaga näeb väga hästi kaugele ja lähedale ning teise silmaga kaugele ja kesk-distantsile.  

Multifokaalse läätsega kaasnevad võimalikud probleemid

1.     Viiel patsiendil 100-st võivad halvasti valgustatud keskkonnas tekkida häirivad hägusad valgusringid ümber valgusallikate. Enamus patsiente siiski harjuvad aja jooksul nendega, aga mõnel need võivadki häirima jääda. Kui Te juhite autot palju pimedal ajal, siis on laiendatud fookusega lääts paremaks valikuks kui trifokaal. Laiendatud fookusega läätsega aga võite vajada väga lähedale hästi nägemiseks prille.


2.     Multifokaalsel läätsel on mitu fookust, mis põhjustab kontrastitundlikkuse teatavat langust. Halveneb objektide eristamisvõime hämaras ja udus, seega tuleb multifokaalse läätsega isikul olla nimetatud tingimustes auto juhtimisel ettevaatlik.

3.     Silma sobiva läätse optiline tugevus määratakse uuringutel. Kuigi tänapäevase tehnoloogia abil on kunstläätse tugevuse määramine suhteliselt täpne, võib isiku silma eripäradest tulenevalt esineda umbes 5% patsientidest kõrvalekaldeid, mis ei luba saavutada ilma prillita maksimaalset nägemisteravust. Väga suure lühi- või kaugnägevuse korral on kunstläätse optilise tugevuse täpne määramine ka suurema veavõimalusega. Maksimaalse tulemuse saavutamiseks võib siis olla vajalik kas sarvkesta laseroperatsioon, lisaläätse (add-on) paigaldus või kunstläätse vahetus. Maksimaalse ilma prillideta nägemisteravuse ja -ulatuse saavutamiseks võib mõnikord kuluda kuid. 

4.  Juhul kui multifokaalsel läätsel on ka tooriline ehk silindrit korrigeeriv osa, siis on võimalik, et silma paigaldatud läätse asend ja silindri telg võivad lõikusjärgsel perioodil (1-2 kuud) muutuda mistõttu umbes kolmel protsendil patsientidest võib osutuda vajalikuks läätse asendi korrigeerimine.

Vaatamata hoolikalt teostatud operatsioonile ja adekvaatsele eel- ja järelravile ei ole kirurgiline ravi kunagi riskivaba!

Võimalikud operatsiooniga seonduvad tüsistused

  • on võimalik silma mädapõletik sellest tuleneva nägemiskahjustusega või halvemal juhul koguni silma kaotusega (ca 1 juhtum 5000 operatsiooni kohta).
  • väga harva võib läätsevahetuse operatsioon põhjustada silma sarvkesta kahjustust e. keratopaatiat, mille tulemuseks on nägemisteravuse langus ja valu silmas. Seisund on ravitav vaid sarvkesta siirdamisega.
  • läätsevahetuse operatsioon võib soodustada võrkkesta irdumist, mis on väga tõsine  silmahaigus ja nõuab omakorda operatiivset ravi.
  • läätsevahetuse operatsiooni järgselt võib tekkida silmapõhjas turse, mis võib vajada raviks silmasiseseid süste. Samuti võib tekkida põletikust silmapõhja kiletaoline membraanike, mille eemaldamiseks on vajalik operatsioon.
  • tüsistunud läätsevahetuse operatsioon võib põhjustada teisese glaukoomi teket.
  • kaasnevad silmahaigused või üldhaigused (hüpertoonia, diabeet, vere hüübimishäired) võivad soodustada operatsiooniaegse võrkkesta või klaaskeha verevalumi teket.
  • vähem kui 1% juhtudest võib operatsiooni käigus või selle järel võib ilmneda, et mitme fookusega läätse ei ole võimalik täpselt nägemisteljele tsentreerida kas kapslikoti sidemete lõtvuse või kapslikoti rebendi tõttu. Sellisel juhul paigaldatakse silma monofokaalne kunstlääts, mis ei võimalda prillita hästi näha kõigile kaugustele.

Prillidest vabanemise eesmärgil teostatud läätsevahetus on tehniliselt samasugune protseduur nagu hallkae ehk katarakti operatsioon koos samasuguste riskidega. Vaata katarakti operatsiooni võimalikke tüsistusi kirjeldavat klippi:

Menu